Будь впевненим завтра – дізнайся правду сьогодні!

Пн.-Пт. : 8:00-19:00
Сб.-НД. : 10:00-16:00

Чи законно перевіряти працівників на детекторі брехні?

Перевірки на поліграфі при влаштуванні на роботу чинним законодавством не передбачені. Вони можуть бути регламентовані тільки внутрішнім статутом організації, тобто застосовувати їх можна вже після того, як працівник працевлаштований.

У своїх внутрішніх документах роботодавець може визначити критерії, яким повинен відповідати працівник при прийомі на робоче місце. Якщо в такі критерії входить перевірка на поліграфі, вас обов’язково повинні повідомити про таку процедуру. При цьому майте на увазі, що змусити вас проходити перевірку на поліграфі ніхто не може, вона здійснюється тільки з вашої згоди.

Інформація, отримана таким шляхом, є суворо конфіденційною і не підлягає розголошенню. Що стосується результатів, отриманих при проходженні поліграфа, то вони можуть вплинути на рішення роботодавця. Але перед процедурою працівник повинен підписати відповідний документ (згоду), в якому будуть вказані всі умови.

Розглянемо наступну ситуацію: на виробництві протягом півроку систематично пропадає продукція. Там проводять інвентаризацію і з’ясовують, що продукція не списувалася і не утилізувалась. У керівника виникли підозри щодо декількох працівників, але доказів їх протиправних дій у нього немає. Згодом підозрюваних вирішують перевірити на детекторі брехні. Тут можливі два варіанти.

Перший: якщо перевірка на поліграфі вказана в трудовому договорі або в посадовій інструкції або в інший внутрішній документації компанії, співробітник давав згоду на таку процедуру і належно був про неї обізнаний – тоді ця умова вважається прийнятою працівником і йому доведеться проходити перевірку.

Другий варіант: перевірка на поліграфі не передбачена ні трудовим договором, ні внутрішньою документацією організації. В такому випадку примус до перевірки є незаконним. І рішення щодо того, приймати в ній участь чи ні, залишається за працівником. Навряд чи через відмову проходити поліграф вас звільнять. Але якщо звільнення все-таки відбудеться, то необхідно звертатися до суду.

Інші новини: